Prezident německé Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl, prohlásil, že navzdory obviněním vzneseným vůči Gülenově hnutí, Turecko je nedokázalo přesvědčit, že za nezdařeným pokusem o puč z 15. července stojí Fethullah Gülen.

V rozhovoru pro časopis Spiegel uveřejněném tuto sobotu Kahl řekl, že ani přes snahy Turecka na různých úrovních přesvědčit Německo o tom, že Gülen převrat organizoval, přesvědčeni nejsou.

Kahl současně vyloučil, že by převrat zinscenovala sama turecká vláda. „Převrat nebyl iniciován vládou. Již před 15. červencem probíhaly čistky. Výsledkem bylo, že část příslušníků armády došla k závěru, že by měla zasáhnout dříve, než se čistky dotknou i jich. Bylo však již pozdě, v rámci tohoto procesu byli též odstraněni,“ řekl šéf tajné služby.

Podle Kahla posloužil pokus o převrat  jako záminka k urychlení již probíhajících čistek. Šéf BND řekl, že k tomu, čeho jsme v období po puči svědky, by došlo stejně, ač možná v menší míře a bez některých radikálních kroků. Odkazoval přitom na bezprecentní zásahy proti kritikům vlády v Turecku.

Gülenovo hnutí, které je tureckým prezidentem  Erdoganem označováno za teroristickou organizaci, popsal šéf německých zpravodajců jako občanské sdružení, které poskytuje náboženské a sekulární vzdělání prostřednictvím řady vzdělávacích institucí. Kahl rovněž zmínil, že Gülenovo hnutí a kruhy blízké Erdoganovi po léta pracovaly společně s důrazem na vzdělávání.

Lednová zpráva připravená Centrem pro analýzu zpravodajských informací EU podle deníku The Times odhalila, že ačkoli Erdogan a turecká vláda ihned obvinili za zmařený pokus o převrat nábožensky zaměřené Gülenovo hnutí, byl pokus o puč proveden řadou Erdoganových odpůrců ze strachu před probíhajícími personálními čistkami.

Zpravodajský web Aldrimer.no 25. ledna informoval, že podle zdrojů z NATO byl puč zinscenován tureckým prezidentem.

Bývalý turecký důstojník, který sloužil ve velení NATO v Bruselu, ale byl sesazen a odvolán zpět do Turecka kvůli vyšetřování zmařeného puče, tvrdí, že pokus o puč byl veden velmi neuměle a nikdy nemohl být zamýšlen ke svržení vlády, ale spíše měl posloužit prezidentu Erdoganovi jako prostředek k odstranění oponentů a ultranacionalistům, aby zaujali významné role v armádě a vnutili zemi svůj „euroasijský“ program.

Článek zveřejněný v německém časopisu Focus v srpnu tvrdil, že členové turecké vlády se rozhodli obvinit z pokusu o puč Gülena již půl hodiny po začátku puče a následujícho dne souhlasili se  zahájením čistek proti Gülenovým příznivcům.

Turecký islámský učenec Fethullah Gülen žádal, aby bylo zahájeno mezinárodní vyšetřování pokusu o převrat, ale prezident Erdogan, který puč nazval „velkým darem od Boha,“ spolu s vládou zahájil rozsáhlé čistky s cílem odstranit všechny sympatizanty hnutí ze státních institucí, odlidštit jeho čelné osobnosti a umístit je do vazby.

 

Uveřejněno v Turkish Minute, v sobotu 18. Března 2017