Dne 29.4. 2015 se v prostorách sdružení Mozaiky Platform Dialog konalo večerní setkání z cyklu Kultura sbližuje, tentokráte věnované významné osobnosti súfijského básníka, právníka, teologa a filosofa Mevlany Džaláleddína Rumího.

Dle vysoké návštěvnosti se zdá, že súfismus je téma pro mnoho lidí velice lákavé. O Mevlanovi jako skutečné historické postavě i o Mevlanovi jako symbolu tolerance poutavě promluvil Dr. Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu.

V další části večera vystoupil básník Adam Borzič, který sám přiznal, jak jej Rúmího poezie hluboce zasáhla, a že je jeho velkým obdivovatelem. Určitě právě proto byl jeho přednes Růmího básní v českém překladu Jiřího Bečky a přebásnění Josefa Hiršala natolik niterný a procítěný.

Po nasycení ducha následovalo občerstvení těla. Abychom symbolicky navodili atmosféru súfijského řádového života, nabízela se hostům tradiční turecká polévka z červené čočky, která tvořila hlavní součást jejich asketického jídelníčku. Vedle polévky se nabízel též turecký černý čaj a celá řada zcela neasketických tradičních tureckých zákusků, které hosty vrátily zpět do našeho světa.