Dikasterium pro mezináboženský dialog – Poselství muslimům k Ramadánu a ‘Id al-Fitr 2025

Křesťané a muslimové:

Co doufáme, že se staneme společně

Drazí muslimští bratři a sestry,

na začátku měsíce ramadánu vás Dikasterium pro mezináboženský dialog co nejsrdečněji pozdravuje a vyjadřuje vám své přátelství. Toto období půstu, modlitby a sdílení je privilegovanou příležitostí přiblížit se Bohu a obnovit se v základních hodnotách náboženství, soucitu a solidarity. Letos se ramadán z velké části kryje s postní dobou, která je pro křesťany obdobím půstu, proseb a obrácení ke Kristu. Tato blízkost v duchovním kalendáři nám nabízí jedinečnou příležitost jít bok po boku, křesťanům i muslimům, ve společném procesu očišťování, modlitby a dobročinnosti. Pro nás katolíky je radost sdílet toto období s vámi, protože nám připomíná, že jsme všichni poutníky na této zemi a že se všichni snažíme žít lepší život. Letos bychom se s vámi chtěli zamyslet nejen nad tím, co můžeme společně udělat pro to, abychom žili lépe, ale především nad tím, čím se chceme společně stát jako křesťané a muslimové ve světě, který hledá naději. Chceme být pouhými spolupracovníky pro lepší svět, nebo skutečnými bratry a sestrami, kteří společně svědčí o Božím přátelství s celým lidstvem?

Ramadán se nám katolíkům jeví více než jen jako měsíc půstu, jako škola vnitřní proměny. Zdržováním se jídla a pití se muslimové učí ovládat své touhy a obracet se k tomu, co je podstatné. Toto období duchovní kázně je výzvou k pěstování zbožnosti, ctnosti, která člověka přibližuje k Bohu a otevírá srdce druhým. Jak víte, v křesťanské tradici nás svaté období půstu vybízí k podobné cestě: prostřednictvím půstu, modlitby a almužny se snažíme očistit své srdce a znovu se zaměřit na Toho, kdo vede a řídí náš život. Tyto duchovní praktiky, i když jsou vyjádřeny odlišně, nám připomínají, že víra není jen o vnějších projevech, ale o cestě vnitřního obrácení.

Ve světě poznamenaném nespravedlností, konflikty a nejistotou ohledně budoucnosti zahrnuje naše společné povolání mnohem víc než jen podobné duchovní praktiky. Náš svět žízní po bratrství a skutečném dialogu. Muslimové a křesťané mohou společně vydávat svědectví o této naději v přesvědčení, že přátelství je možné navzdory břemenu historie a ideologiím, které podporují vyloučení. Naděje není pouhý optimismus: je to ctnost zakořeněná ve víře v Boha, Milosrdného, našeho Stvořitele. Pro vás, drazí muslimští přátelé, je naděje živena důvěrou v Boží milosrdenství, které odpouští a vede. Pro nás křesťany je založena na jistotě, že Boží láska je silnější než všechny zkoušky a překážky.

Chceme se tedy společně stát bratry a sestrami v lidství, kteří si jeden druhého hluboce váží. Naše důvěra v Boha je pokladem, který nás spojuje, daleko přesahující naše rozdíly. Připomíná nám, že všichni jsme duchovní, vtělené, milované bytosti, povolané žít v důstojnosti a vzájemné úctě. Navíc se chceme stát strážci této posvátné důstojnosti tím, že odmítneme všechny formy násilí, diskriminace a vyloučení. Letos, kdy se naše dvě duchovní tradice sbližují při oslavě ramadánu a půstu, máme jedinečnou příležitost ukázat světu, že víra proměňuje lidi a společnosti a že je silou jednoty a smíření.

Ve světě, kde se znovu objevuje „pokušení budovat kulturu zdí, stavět zdi, zdi v srdci, zdi na zemi, aby se zabránilo setkání s jinými kulturami, s jinými lidmi“ (papež František, Fratelli Tutti, 27), je naší výzvou budovat prostřednictvím dialogu společnou budoucnost založenou na bratrství. Nechceme pouze koexistovat, chceme žít společně v upřímné a vzájemné úctě. Hodnoty, které sdílíme, jako je spravedlnost, soucit a úcta ke stvoření, by měly inspirovat naše jednání a vztahy a sloužit nám jako kompas při stavbě mostů namísto zdí, při obraně spravedlnosti namísto útlaku, při ochraně životního prostředí namísto jeho ničení. Naše víra a její hodnoty by nám měly pomáhat být hlasem, který vystupuje proti nespravedlnosti a lhostejnosti a hlásá krásu lidské rozmanitosti.

V tomto období ramadánu a blížícího se svátku ‘Id al-Fitr se s vámi o tuto naději rádi podělíme. Kéž jsou naše modlitby, gesta solidarity a úsilí o mír hmatatelným znamením našeho upřímného přátelství s vámi. Kéž je tento svátek příležitostí k bratrským setkáním mezi muslimy a křesťany, při nichž můžeme společně oslavovat Boží dobrotu. Takové prosté, ale hluboké okamžiky sdílení jsou semínky naděje, které mohou proměnit naše společenství a náš svět. Kéž je naše přátelství osvěžujícím vánkem pro svět, který žízní po míru a bratrství!

Kéž vám půst a další zbožné zvyky během ramadánu a oslava svátku ‘Id al-Fitr, který jej uzavírá, přinesou hojné plody míru, naděje, bratrství a radosti.

George Jacob kardinál Koovakad

Prefekt

Msgr. Indunil Kodithuwakku Janakaratne Kankanamalage

Sekretář

Přeloženo z: MESSAGE OF THE DICASTERY FOR INTERRELIGIOUS DIALOGUE. Online. In: Vatican.va, 2025. Dostupné z: https://www.vatican.va/content/romancuria/en/dicasteri/dicastero-dialogo-interreligioso/documenti/ramadan/ddi-20250307-messaggio-ramadan.html. [citováno 2025-03-12].

Related posts

Apoštolská cesta papeže Františka do SAE (3.–5. února 2019)

by Y.
2 months ago

Tolerance

by admin
4 years ago

Muslimové, musíme kriticky přezkoumat naše chápání islámu

by admin
4 years ago
Exit mobile version