Kondolenční a odsuzující vyjádření Fethullaha Gülena k útokům v mešitách na Novém Zélandu

| 18.03.2019 | přečteno 24572x

Hluboce mne zasáhla a rozesmutnila zpráva o teroristickém útoku na dvě měšity v novozélandském městě Christchurch, který připravil o život nejméně 49 osob a dalším 20 způsobil zranění. Tento strašlivý útok hluboce odsuzuji a modlím se k Bohu Nejslitovnějšímu za smilování pro ty, kdo přišli o život, o trpělivost a sílu pro pozůstalé a za rychlé uzdravení zraněných .

Tento hanebný útok, při kterém byli napadeni muslimové během svého týdenního náboženského svátku, je bohužel posledním článkem v řetězci útoků, které v několika uplynulých měsících mířily na věřící v mešitách, kostelích, synagogách a dalších bohoslužebných místech.

Psychologické podhoubí, které na povrch vystupuje v podobě islamofobie, útoků na křesťanství, antisemitismu a dalších forem bigoterie založených na předsudcích, strachu a nenávisti, je neštěstím lidstva. Bez rozdílu pod jakou fasádou se skrývá, jestli je náboženským systémem nebo ideologií, jedná se o stejnou nemoc, jež lidstvo sužuje, a lidstvo jí musí čelit společně ruku v ruce.

Důležitým pilířem práce, která před námi stojí, je připomínání a uvědomování si naší společné lidské identity. Léčbou na nemoc útočení proti těm, kdo jsou odlišní, lidmi, jejichž životy jsou poháněny strachem a nenávistí, je péče založená na dialogu a vzdělávání, kdy má každá lidská bytost ze své podstaty svou důstojnost a hodnotu.  

Při této smutné události chci vyjádřit svou upřímnou soustrast muslimskému světu a obyvatelům Nového Zélandu, kteří ztratili své spoluobčany a sousedy. Nechť Bůh pomáhá každému, ze státních institucí nebo občanské společnosti, kdo usiluje o vykořenění terorismu a šíření lásky a solidarity mezi všemi lidmi.

Anketa

Jak se Vám líbí náš web?

Výborný
76%
Dobrý
7%
Ujde to
1%
Špatný
14%
Zpět na seznam článků